Jak oprawić obraz?

Od czego zacząć? Jaka rama będzie pasować? Prosta, czy ozdobna? Jaki kolor będzie odpowiedni? Takie i inne pytania rodzą się podczas oprawy obrazu. Ale spokojnie, mamy na nie swoje sposoby.

Krok pierwszy

Najlepiej jest przynieść obraz do punktu oprawy (CH Korona Wrocław lub CH Arena Wrocław). Sprawa niby oczywista, ale doświadczenie pokazuje, że wiele ludzi jest zdziwionych tą propozycją. Oczywiście, nie jest to bezwzględna zasada i jeśli ktoś nie życzy sobie skorzystać z tego przywileju, to może wybrać ramę bez przymiarki. Jednakże większość osób wybiera możliwość doboru ramy do obecnego przy tym obrazu. Kiedy przykładamy wzorniki do obrazu, wybór jest zdecydowanie bardziej prosty. W naszej firmie nie ma zasady, by umawiać się na spotkanie, można przyjść „z marszu”.

krok1Krok drugi

Kiedy mamy już obraz, musimy się zastanowić, czy rama ma być dobrana tylko do dzieła, czy również do wnętrza, w którym obraz będzie wisiał. Jeśli tylko do obrazu, to sprawa jest prostsza, bo trzeba się dopasować się tylko do jednej wytycznej. Określamy wtedy kolorystykę na obrazie i styl w jakim jest namalowany, to dwie podstawowe informacje, które zawężają poszukiwania. Poruszamy się wtedy w granicach ram: nowoczesna-retro oraz jaśniejsza o ton – ciemniejsza o ton od obrazu. Jeśli wytyczna dotycząca pomieszczenia, w którym obraz zawiśnie jest istotna, wtedy staramy się znaleźć punkty wspólne między obrazem, a wnętrzem. To nie jest takie trudne, bo zazwyczaj obraz kupiony w celu powieszenia w danym pokoju nie odbiega od jego stylistyki i w większości przypadków jest spójny z wnętrzem. Niemniej, zazwyczaj w takich sytuacjach trzeba odpowiedzieć na pytanie, co jest priorytetowe? Czy kolor drewna na meblach i podłodze, czy kolor dodatków, kanapy, ściany, itp. Kiedy już określimy priorytet, szukamy ramy w klimacie naszych oczekiwań.

krok2
Krok trzeci

Kiedy już określimy w jakich płaszczyznach mamy się poruszać w poszukiwaniach, przychodzi czas na przymierzanie. Zasada jest taka, że nikt nam przymierzyć nie zabroni i warto odważnie przykładać dużą ilość wzorników, wcale nie musimy kupić ramy, którą przykładamy, może nie pasować, wiemy wtedy czego NIE szukamy. Kiedy pojawi się za dużo propozycji, trzeba zacząć eliminować po kolei najmniej pasujące, by zawęzić te które są w składzie potencjalnych faworytów. Oczywiście zdarza się nierzadko, że po krótkim wywiadzie doradca lub klient trafi pierwszą listwą w dziesiątkę. Ale wiele razy szukamy tej, dzięki której pojawi się błysk w oku klienta lub wykrzyknie „to ta”, wtedy od razu wiemy, w której ramie „wyląduje” obraz.

krok3Krok czwarty

Obraz zostaje w naszych rękach, a My opiekujemy się nim najlepiej, jak potrafimy. Oprawiamy go najszybciej jak się da, zazwyczaj jest to maksymalnie dwa tygodnie. Zamówienie wraca z pracowni na punkt odbioru, by gotowe, mogło zdobić dom, w którym czeka już na niego miejsce na ścianie. Jest to podstawowy przepis na oprawienie obrazu, oczywiście jest wiele sytuacji indywidualnych,
które wymagają elastyczności i jesteśmy na nie gotowi. Pomagamy we wszystkich dylematach dotyczących ramy do obrazów, w doborze, dlatego nikt nie zostaje z decyzją sam.

SONY DSC